Achievements
2015-2016
Prizes and Awards

HONG KONG SCHOOL DRAMA FESTIVAL 2015/16

Award for Outstanding Script Mel Loja
Award for Outstanding Performer

Mel Loja, Shanza Hafeez, Butundu Ilolnga Anne Marie

ENGLISH DRAMA FEST 2016

Outstanding Script

Mel Loja

Outstanding Performer

Mel Loja

 

 
Event Winner Award
All About Us Filming Project 2016 4A WONG BRAYANCLINT MASIBAG Certificate of Completion
4D BATUIGAS MOHAMMAD HUZIFA
4E WONG RHYAN MASIBAG
4E ZAPATA JOE VINCENT
4E CASILLA JOHN ALBERT DIAMANTE
5A GILL DILPREET KAUR
5A GURUNG MABICA MAYA
5A AJAYJIT-SINGH
5A MOHAMMAD AZAM SHEIKH
5A RASKOTI PAWAN
5A THAPA KUSHAL
5A GURUNG SIRJANA
5C SINGH SUKHDEEP
5C SYED ALI IMAM
5D GURUNG ALINA
5D LIMBU TEJINA
5E PUN LOKENDRA KUMAR
"公共場所火警逃生"四格漫畫創作比賽 5C GARBUJA PUN SURAJ
First Runner-up
5C LIMBU UBIN
Merit
6B RAI JENISA
Volunteer Movement 2E CRUZ RAYMILIE CLARE BAINA Gold Award
4C AMBIKA
5A GURUNG HIMA
5A GURUNG AKASH
5A KHAPUNG SAM YUK HANG
5B CHHETRI SITA KUMARI
5B GURUNG PRENICA
5C RAI MANUSHA
The 1st Cantonese Competition for Ethnic Minorities in Hong Kong
4E MOHAMMAD KHALIL
First Runner-up in Public(Group)
4E IRFAN MAHMOOD
PFA 2016 PACER Health Fitness Challenge
1C NAVRAJ-SANDHU
Certificate of Appreciation 
1C NAVROOP-SANDHU
1D GILL PARMEET SINGH
1E SINGH GURBKHAS
3D SINGH RANJODH
3E SINGH HARINDER
4A SINGH PARDEEP
4D SINGH SUKHMANDEEP
5A GILL GURJINDER SINGH
6B KAUR GURPREET
Scholarship
5A THAPA KUSHAL
Ng Teng Fong Charitable Foundation Scholarship - $5000
Hong Kong Schools Speech Festival
4A KHAN ALTAF DUPAGAN
Champion
6A NAGAR JERMAINE CESARIO
Champion
Completion of Pupil's Ambassador Training 
2C KAUR SIMRANBIR

Certificate of Participation

Badge

2D BEGUM SUHANA
2D JASVEEN-PAWAR
2E ESTRADA CAMILLE
2E GURLEEN KAUR
2E GURUNG DICXITA
2E GURUNG KIRTEE
2E LIMBU NIWA
2E RABJEE KAUR
2E SUNAR AAKRITI
Fight Crime Without Boundary Talent Competition 2015
6A RANA SARALA
Good Performance Award
6A RASKOTI PUJA
6A SINGH AMAN PREET
Enhanced Smart Teen Challenge Camp 2016
2A GURUNG RICKESH
Certificate of Participation
2A GURUNG SACHIN
2A MOHAMMAD ADNAN
2C SINGH HARDEEP
2C CHAN KAM TIN
2D CHAN WAI YUEN
2D JACQUEMAIN KEVIN WAI DZA
2D MOK KA HUNG
2D NG MING CHAK
2E RUMBAUA RZANE ROSS CANTA
3A HO PUI CHUNG RUPERT
3A PRADHAN RESHE
3C LAM CHI HOU LEO
3D LIMBU JENAS
3D LIMBU MUKESH
3D RAI RICHARD
2D MOK KA HUNG
The Most Improved Award
2D NG MING CHAK
The Best Cadet Award
Merit Award in Enrichment in Life Photography Competition
4A CHAN SHUK YING
Certificate of Merit
2B JASHALDOUR RAHAMAN
Australian National Chemistry Quiz 2015
5A CHOWDHURY SHAHID
High Distinction
5A HIMDULLAH
High Distinction
5A RASKOTI PAWAN
High Distinction
5A GURUNG PRATIBHA
High Distinction
6A SIT WAI HANG
High Distinction
6A PORNWAPEE BANCHARONG
Distinction
6A KO KWAN KOK CONRAD
Distinction
18 districts Cheering Team competition
1A ABINA JENNIFER LOUISE
優異奬(3rd runner up)
1B LIMBU RIGIA
2E BERMEJO MARIELLA YZABELLE DAGON
2E DACUNO MIYOMHIJERSEY
2E ELLA JAYNE CORO
2E SENERPIDA JAZZMINE FERNANDEZ
3A GURUNG SARINA
3C VERONICA JANE DIESTA BAUTISTA
3C DARYN R ALEGADO
4D DACUNO ROBERTO IV PERMEJO
5A BUTUNDU ILUNGA ANNE MARIE
5C FRANCISCO DANICA DENISE SORIANO
5C CARABIO CELITO MONCESAR VALMONTE
5D ALLYSA MARIE R. CRUZ
5D NAPOTO IAN CHRISTIAN
5E CURTIS ANDREA KARINA
6A BUDHA ANITA
6C LUKALU KIDIWA BERNISE
6D QUEENIEANNJOLINE SUAREZ